Tamale z Mexika – tradičné chutné jedlo

Tamale z Mexika – tradičné chutné jedlo

Tamale z Mexika – streetfood je nenahraditeľnou súčasťou mexickej kuchyne a medzi výnimočné lahôdky patrí aj tradičné jedlo zvané „Tamale“. Toto jedinečné jedlo, považované za jedno z najstarších v mexickej kultúre, ponúka bohatú chuťovú paletu a zároveň odkazuje na historické korene krajiny. Teraz sa ponoríme do sveta mexických tamales, objavujúc ich pôvod, prípravu a neodolateľnú chuť.

Tamale -história a pôvod

Tamale, pôvodom zo stredného Mexika, má dlhú históriu, ktorá siaha až do obdobia praveku. Toto jedlo bolo pôvodne určené ako cestovný pokrm, ktorý poskytoval energiu a živiny pre ľudí na dlhých cestách. Jeho korene sa datujú do obdobia pred príchodom Španielov, keď boli prírodné ingrediencie, ako kukuričná múka a listy banánovníka, základom mnohých jedál.

Ingrediencie a príprava Tamale:

Ingrediencie:

  1. Kukuričná múka (masa): Základom tamale je kukuričná múka, ktorá sa mieša s vodou, maslom, korením a inými prísadami.
  2. Náplň (Guiso): Tamales môžu byť naplnené rôznymi prísadami, ako sú mäso (hovädzie, kuracie, bravčové), chilli, zelenina, či fazuľa.
  3. Listy banánovníka alebo kukurice: Na obalenie tamale sa používajú listy banánovníka alebo kukurice, ktoré dodávajú jedlu charakteristickú chuť a vôňu.

Príprava:

  1. Príprava masy: Kukuričnú múku miešame s vodou, maslom a pridaným korením (ako je korenie, soľ). Táto hmota sa následne mieša, kým nedosiahne konzistenciu hustého cesta.
  2. Napĺňanie a formovanie: Do stredu každého listu banánovníka alebo kukurice sa klade časť kukuričnej masy. Na túto hmotu sa pridá náplň podľa výberu.
  3. Zabaľovanie: Listy sa zabaľujú okolo kukuričnej hmoty a náplne, vytvárajúc malé balíčky. Toto umožňuje tamale variť vlastným šťavnatým spôsobom.
  4. Varenie: Zabaľované tamales sa varia na pare, čo zabezpečuje, že kukuričná múka pevne obklopí náplň a vytvorí jedinečnú textúru a chuť.

Tamale na mexických uliciach:

Toto jedlo sa našlo svoje miesto aj na uliciach mexických miest, kde pouliční predajcovia ponúkajú túto tradíciou prepojenú delikatesu. Rôzne varianty, rôzne chute, ale vždy tá istá chuť domova. Streetfood  jedlo sa často podáva s kyslou smotanou, avokádom či pikantnou salsou, čím sa zvyšuje jeho chuťová rozmanitosť.

Tamale z Mexika  nie je len jedlom, je to súčasť mexickej kultúry, ktorá nesie so sebou históriu a tradície. Jeho jedinečný spôsob prípravy a nespočetné možnosti naplnenia robia z neho jedlo, ktoré nadchýna každý zmysel. Nech už ho ochutnáte na ulici v Mexiku alebo si ho pripravíte doma, tamale vás prenesie do sveta autentickej mexickej kuchyne.