Kimčchi z Kórey – poklad na uliciach

Kimčchi z Kórey – poklad na uliciach

Kimčchi z Kórey – v kórejskej kuchyni sa skrýva množstvo pokladov, ktoré nás fascinujú nielen chuťovo, ale aj svojou históriou a kultúrnym významom. Jedným z týchto pokladov je aj kimčchi – tradičný fermentovaný kórejský šalát. Čo však možno mnohí nepoznajú, je jeho prenikavá prítomnosť aj na uliciach Kórey, kde sa stáva populárnym street foodom.

Kimčchi: Viac ako len jedlo

Kimčchi je skutočne základným prvkom kórejskej stravy. Vytvára sa fermentáciou kyslých zelených rastlín, najčastejšie z kapusty, s prídavkom korenených prísad ako je chilli, cesnak, zázvor a rybí cukor. Táto fermentácia nielenže zvyšuje chuťovú hodnotu, ale aj zachováva potraviny dlhodobo.

Je to jedlo, ktoré nie je len vynikajúce na chuť, ale aj zdravé. Obsahuje množstvo vitamínov, minerálov a probiotík, ktoré prospejú tráviacemu systému a posilňujú imunitný systém.

Kimčchi na uliciach: Živá kultúra

V Kórei môžete nájsť kimčchi takmer všade – v reštauráciách, domácnostiach, ale aj na uliciach. Je to tam nielen preto, že je chutné, ale aj preto, že je to súčasť kórejskej kultúry.

Na uliciach Kórey sa často stretávate so stánkami, ktoré predávajú rôzne druhy jedál, pri ktorých nie je kimčchi výnimkou. Môžete si ho kúpiť ako prílohu k jedlu, alebo ho môžete mať ako súčasť pikantných wrapov či polievok.

Zážitok z kimčchi z Kórey

Skúsenosť s konzumáciou kimčchi na ulici je oveľa viac než len stravovanie sa. Je to zážitok, ktorý spája ľudí a ponúka pohľad do kultúrnej dedičstva Kórey.

Pri sledovaní pouličných predajcov, ako sú rýchlymi pohybmi pripravujú kimčchi, si uvedomíte dynamiku a rýchlosť života v Kórei. Okrem toho sa môžete pripojiť k miestnym obyvateľom, ktorí sa schádzajú okolo stánkov a diskutujú o tom, ktorý predajca má najlepší kimčchi.

Kimčchi z Kórey nie je len jedlo, ale symbol kórejskej kultúry a tradícií. Jeho prítomnosť na uliciach Kórey ukazuje, že toto jedlo je živé a aktívne, a že sa stále vyvíja a prispôsobuje sa modernému spôsobu života.

Pre tých, ktorí cestujú do Kórey, je konzumácia kimčchi na ulici nevyhnutnou súčasťou skúsenosti. Je to spôsob, ako objaviť autentickú chuť a atmosféru kórejskej kuchyne a kultúry. Takže ak sa ocitnete na uliciach Kórey, neváhajte si vychutnať túto lahôdku – kimčchi vám otvorí bránu do bohatého sveta kórejskej kuchyne.

Tu je jednoduchý recept na prípravu kimčchi:

Ingrediencie:

 • 1 hlávka čínskej kapusty (cca 1,5 kg)
 • ¼ šálky soli
 • 1 šalotka, nakrájaná na jemné krúžky
 • 3 strúčiky cesnaku, nasekané
 • 1 lyžica čili prášku (alebo podľa chuti)
 • 1 lyžica rybieho cukru (alebo iného sladidla, ak je potrebné)
 • 2 lyžice mletého zázvoru
 • 2 lyžice rybího extraktu (alebo rybí omáčky)
 • 2 stonky zelenej cibule, nasekané na kúsky
 • 1 mrkva, na tenké plátky nakrájaná
 • 1 jablko, na tenké plátky nakrájané
 • 2 lyžice ryžového octu (alebo iného octu)

Postup pri príprave jedla:

Príprava kapusty

Rozrezanú kapustu nakrájajte na hrubé kúsky, odstráňte tvrdé stonky a dajte ju do veľkej misky. Posypte ju soľou a dôkladne ju premiešajte, aby sa soľ dostala medzi jednotlivé listy. Nechajte ju stáť asi 2 hodiny, občas ju obráťte, aby sa soľ rovnomerne distribuovala. Potom ju opláchnite studenou vodou a nechajte ju odkvapkať.

Príprava pasty

V mixéri alebo v malom mixéri na prípravu pasty rozmixujte šalotku, cesnak, čili prášok, rybí cukor, mletý zázvor, rybí extrakt a ryžový ocot, kým nevznikne hladká pasta.

Zmiešajte s prílohami

Do pripravenej pasty pridajte nasekanú zelenú cibuľu, mrkvu a jablko. Dôkladne premiešajte, aby sa všetky ingrediencie spojili s pastou.

Zmáčajte kapustu

Keď kapusta odkvapkala, pridajte ju do zmesi s prílohami a pastou. Rukami alebo pomocou varechy dôkladne premiešajte, aby sa všetky ingrediencie rovnomerne premiešali a kapusta bola pokrytá pastou.

Fermentácia

Preneste kimčchi do hermeticky uzatvárateľného pohára alebo nádoby. Môžete ho ihneď podávať, alebo nechajte fermentovať pri izbovej teplote aspoň 24 hodín. Potom ho presuňte do chladničky, kde môže ešte ďalší týždeň dozrievať.

Podávanie

Kimčchi z Kórey podávajte ako prílohu k jedlám alebo ako súčasť rôznych jedál, ako sú šaláty, polievky alebo rizoto.

Tento recept vám umožní vytvoriť si vlastné čerstvé kimčchi plné chuti a zdravých vitamínov. Pri príprave si nebojte experimentovať s rôznymi prísadami a koreňmi, aby ste dosiahli svoju vlastnú unikátnu verziu tohto kórejského špeciality. Dobrú chuť!